Jdi na obsah Jdi na menu
 


 NBE je na naše poměry poměrně velká firma s 25 zaměstnanci, která se zabývá zakázkovou výrobou hand made kytar pro tuzemské i zahraniční odběratele. Díky laskavosti vedení firmy jsme s Pavlem měli možnost nahlédnout pod pokličku jejich výrobního závodu v Hořovicích a projít kompletně celou výrobou.
Díky tomu máte možnost podívat se prostřednictvím fotografií jak taková kytarová "velkovýroba" vlastně vypadá.

Exkursi jsme zahájili ve skladu materiálu pro výrobu. To je velmi důležitá část protože na kvalitě a vyzrálosti dřeva závisí budoucí zvuk celého nástroje.

Obrazek


Na fotce je vidět uskladnění hmatníků. Horní dvě přihrádky vpravo jsou budoucí palisandrové hmatníky, spodní dvě přihrádky jsou hmatníky z ebenu. Veškeré dřevo v prvotřídní kvalitě.

Při výrobě těla se nejprve z fošny musí udělat formátovaný přířez, z kterého se tělo potom vyřeže. Na následující fotce se můžete podívat jak taková výroba přířezu vypadá.

Obrazek


NBE corporation disponuje i přesnou CNC mašinou na které vznikají základní obrobky těl některých modelových řad. U některých modelů je totiž využíváno 100% ruční práce i při řezání a broušení těl. Na fotce je základní obrobek z CNC.

Obrazek


Na dalším obrázku je už tělo po základním vybroušení. Toto tělo je vyrobené pro šroubovaný spoj krku a těla.

Obrazek


Ve výrobním programu firmy jsou, ale i spoje lepené a krky průchozí, které uvidíte dále. Těla na fotce dole mají přípravu pro lepený spoj.

Obrazek

 

Obrazek


V přední části horní fotky jsou "křídla " těla která se dolepují k průchozímu krku. Tlak pro kvalitní přilepení zajišťují truhlářské svěrky.

Obrazek


V dalším povídání u těl ještě chvíli zůstaneme. Pravé dva štosy na téhle fotce jsou z javoru a levý komínek má top z afrického Zebrana.

Obrazek


Krása kresby Zebrana je naprosto úžasná a tak se její dokonalostí můžete pokochat ještě na následujících dvou fotkách.

Obrazek


ObrazekKomu by Zebrano nevyhovovalo, pro toho nabízí v NBE další nádhernou dřevinu. Tou je topolový kořen.

Obrazek


Neméně pečlivě se pracovníci věnují i výrobě krků. Na dalším obrázku jsou nahrubo vyřezané průchozí krky. Ty jsou na výrobu nejsložitější.

Obrazek


Z hrubých obrobků se musí vyřezat tvar hlavice a  krku. Potom se dělají frézy pro grafitové výztuhy a thrust rod.

Obrazek


Na této fotce už je krk v celé své kráse po přilepení hmatníku.

Obrazek


Pro ilustrační srovnání ještě jedno foto krků pro lepený spoj.

Obrazek


Důležitá součást kytarové výroby je lakovna. Tady se kresba dřeva pod vrstvou laku dokonale rozsvítí a zvýrazní.


Obrazek


Hotové komponenty čekající na nalakování.


Obrazek


Nalakovaná těla musí pořádně proschnout. K tomu slouží tento žebřík.


Obrazek


Nalakované krky schnou zavěšeny za otvory pro ladící mechaniky. Za zmínku stojí pečlivé vylepení hmatníků, protože hmatníky z tmavých dřev jako je eben a palisandr se nelakují, na rozdíl od javorových.


Obrazek

Polotovary opatřené lakem pokračují do další výrobní sekce. Tady je čeká kompletace a osazení hardwarem elektrikou a snímači. Opět se používají výhradně komponenty špičkových světových výrobců.


Obrazek


ObrazekZ této dílny vychází už kompletně hotové nástroje připravené k prodeji. Firma nabízí možnost zakoupit si nástroj přímo u nich ve výrobě. Pro individualisty, kteří se na vzniku své kytary chtějí podílet sami je tu i možnost zakoupení samostatného krku, nebo těla ať už včetně laku i bez něj za poměrně rozumné peníze. Ceny za krk vyrobený zlatýma českýma rukama začínají na hranici 2700 Kč za komplet hotový krk v kombinaci javor X palisandr. Očkový nebo fládrovaný javor jsou možné také, cena je však úměrná exklusivitě použitého materiálu.Obrazek

Obrazek